29 січня 1944 року воїнами 373-ї Миргородської стрілецької дивізії 2-го Українського фронту в ході Корсунь – Шевченківської битви наша рідна Сміла була визволена від нацистських окупантів. Більше двох з половиною років над містом на Тясмині висів чорний морок. За період окупації з 5 серпня 1941 по 29 січня 1944 року у місті було знищено близько 25 тисяч людей. Загарбники зруйнували залізничний вузол, цукровий і машинобудівний заводи, підприємства місцевої промисловості, мости і греблі через Тясмин та Сріблянку, школи і освітні заклади, майже 900 будинків.
Але мешканці міста чинили героїчний опір німецькій навалі. Діяли підпільні групи, в навколишніх лісах — партизанські загони, псувалися паровози і колії, проводилися диверсії. Найжорстокіші репресії не змогли поставити на коліна нескорених нащадків козацького роду.
У Великій Вітчизняній війні полягло 12 тисяч смілян. Смілянщина дала Вітчизні 20 Героїв Вітчизни . 15 тисяч смілян нагороджено бойовими орденами і медалями.
Ми завжди пам'ятаємо і будемо пам'ятати, яку ціну заплатили наші діди та прадіди за перемогу над нацизмом.
Голокост - вісім букв жаху та болю. Цим словом історики називають геноцид євреїв та інших соціальних груп нацистами в період з 1933 по 1945 роки. Третій Рейх і його союзники знищували всіх, кого вважали "неповноцінними" - євреїв, слов'ян, ромів, темношкірих, гомосексуалів, людей з інвалідністю та хворобами психіки.
Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту 27 січня засновано з ініціативи ООН, щоб світ ніколи не забував про скоєні нацистами звірства. Цього дня вшановують пам'ять приблизно 11 мільйонів невинно убитих жертв геноциду.